Znajdź się na fali z blogiem chelmnews.pl

Skontaktuj się z nami!

Jak wyglądają licytacje komornicze?

Maurycy Pawlak 2019-03-03 0 komentarzy
Jak wyglądają licytacje komornicze?

Jak wziąć udział w licytacji

Niezależnie od tego, czy chodzi o licytacje komornicze w Bydgoszczy, Krakowie, Białymstoku, Gdyni, Zielonej Górze, czy Karpaczu, zawsze ich procedura wygląda tak samo. Pierwszym etapem jest upublicznienie informacji o aukcji. Tego rodzaju ogłoszenia można znaleźć na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej, w sądach, a także (choć nie zawsze) na stronach internetowych prowadzonych przez komorników sądowych.

Przedmiotem licytacji jest majątek dłużnika, który komornik ma za zadanie zająć, a następnie spieniężyć na rzecz wierzyciela. Kto może wziąć udział w aukcji? Każdy, kto najpierw uiści w sądzie równowartość 10% licytowanego składnika majątku dłużnika. Po zakończeniu licytacji kaucja jest zwracana, a w przypadku zwycięzcy wlicza się ją w cenę kupna. Co jednak istotne, w razie niewywiązania się ze zobowiązań wynikających z wygranej licytacji wpłacona rękojmia przepada.

Jak przebiega licytacja

Licytacja ma charakter ustnej aukcji, tzn. wygrywa ten, kto zaproponuje najwyższą cenę. Licytacja zaczyna się od 75% wartości rynkowej oferowanej ruchomości bądź nieruchomości. Jeżeli aukcja nie zostanie rozstrzygnięta, organizuje się drugą, na której cena wywoławcza spada do 50% wartości rynkowej.

Za wylicytowane przedmioty o wartości poniżej 500 zł trzeba zapłacić od razu, a jeśli wartość jest wyższa, nabywca ma czas do godz. 12 następnego dnia roboczego. Dłuższy czas na spłatę obowiązuje przy zakupie nieruchomości, bo wynosi 14 dni. Ponadto w przypadku nieruchomości istnieje możliwość przesunięcia terminu jeszcze o następne 30 dni pod warunkiem złożenia wniosku do sądu.

Licytacje komornicze w Bydgoszczy organizuje komornik Daniel Woźny. Ogłoszenia na temat bieżących aukcji można znaleźć pod adresem kancelaria.komornicza.com.pl .

Skomentuj wpis